Grafičko prezentovanje podataka

Grafičko prezentovanje podataka omogućava da jednim pogledom ostvarimo uvid u promenu ili kretanje vrednost, kao i druge međuzavisnosti. Grafičko prezentovanje podataka je poseban predmet koji se bavi velikim (obično) numeričkim podacima. Statistički podaci mogu biti grafički prikazani. Zapravo, grafička reprezentacija statističkih podataka je suštinski korak tokom statističke analize.

Statistička istraživanja i eksperimenti pružaju vredne informacije o numeričkim rezultatima. Za bolje razumijevanje i donošenje zaključaka i tumačenja, podaci treba upravljati i organizovati u sistematičnom obliku. Grafikon predstavlja prikaz podataka pomoću grafičkih simbola kao što su linije, barovi, pita, tačke itd. Grafikon predstavlja numerički podatke u obliku kvalitativne strukture i daje važne informacije.

Linijski dijagram

Tačke vrednosti je jedan od najjednostavnijih načina grafičkog prikaza statističkih podataka. Kao što sam naziv kaže, tačka parcela koristi tačke. To je grafički prikaz koji obično upoređuje frekvenciju unutar različitih kategorija.

Tačka ploskve se sastoji od tačaka koje treba iscrtati na grafičkom papiru.

Tačka parcele može izgledati kao:

U tački parcele, svaka tačka označava određeni broj opservacija koje pripadaju skupu podataka. Jedna tačka obično predstavlja jedno posmatranje.

Ove tačke se označavaju u obliku kolone za svaku kategoriju. Na ovaj način visina svake kolone prikazuje odgovarajuću frekvenciju neke kategorije.
Tačke parcele su prilično korisne kada se u malom broju kategorija daju mala količina podataka.

Grafikon

Grafikon je veoma često korišćeni grafikon u statistici, kao iu medijima. Grafikon je vrsta grafikona koji sadrži pravougaone ili pravougaone šipke. Dužine ovih šipki treba da budu proporcionalne numeričkim vrednostima koje predstavljaju. Na bar grafici, šipke mogu biti prikazane horizontalno ili vertikalno. Ali vertikalni grafikon (poznat i kao grafikon stupca kolone) se koristi više od horizontalnog.

Grafikon vertikalne šipke je prikazan ispod:

Broj učenika otišao je u različite države za studiranje:


Pravougaone šipke su odvojene na određeno rastojanje kako bi ih razlikovale jedna od druge. Grafikon pokazuje poređenje među navedenim kategorijama.

Uglavnom, horizontalna osa grafikona predstavlja specifične kategorije, a vertikalna osa pokazuje diskretne numeričke vrednosti.

Linijski grafikon

Linijski grafikon je vrsta grafikona koji predstavlja podatke na način da se niz tačaka povezuje po segmentima pravih linija. Na linijskom grafu, tačke podataka su iscrtane na grafu i povezane su sa ravnom linijom.

Grafikon uzorka linije je ilustrovan u sledećem dijagramu:

Linijski grafovi se koriste u nauci, statistici i medijima. Linijski grafovi su veoma jednostavni za stvaranje. Ovi su prilično popularni u poređenju sa drugim grafovima, jer vizuelizuju karakteristike vrlo jasno otkrivajući trendove podataka. Grafikon linije daje jasno vizuelno poređenje između dve varijable koje su predstavljene na Ks-osi i I-osi.

Tortice

Grafikon kruga je poznat i kao pita grafikon ili pita grafikon. Zove se tako, jer je slično onom “pita”. Grafikon pita je definisan kao grafikon koji sadrži krug koji je podeljen u sektore. Ovi sektori ilustruju numerički procenat podataka.

Pita grafikon prikazan je na sledećem dijagramu:

Dužina luka sektora, u pitu grafikona, proporcionalna je numeričkoj vrijednosti koju predstavljaju. Krugovi grafikoni se najčešće vide u masovnim medijima, kao iu poslovnom svetu.

Histogram i poligon frekvencije

Histogrami i poligoni frekvencije su vrlo uobičajeni grafovi u statistici. Histogram je definisan kao grafički prikaz međusobno isključivih događaja. Histogram je prilično sličan grafičkom grafiku. Obe su sastavljene od pravougaonih šipki. Razlika je u tome što nema praznine između bilo koje dve barove u histogramu. Histogram se koristi da predstavlja kontinuirane podatke.

Histogram može izgledati kao sledeći grafikon:


Frekventni poligon je vrsta grafičke reprezentacije koja nam daje bolje razumijevanje oblika date distribucije. Frekventni poligoni služe skoro sličnoj svrsi kako histogrami rade.
Ali frekvencijski poligon je prilično korisan u svrhu upoređivanja dva ili više skupova podataka. Za frekventne poligone se kaže da su proširenje histograma. Kada su centrima vrhova pravougaonih čvorova spojena zajedno, frekventni poligon je napravljen. Da li ćemo pogledati uzorak frekventnog poligona:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocenite post