Nivelacija cena je postupak kojim se povećava ili snižava cena zaliha robe u veleprodaji
(skladištu) ili maloprodajnom objektu. Povećanje i sniženje prodajnih cena robe su poslovne promene koje se vrlo često događaju u poslovanju trgovinskog privrednog društva. Pandemija virusa poslednjih godina promenila je navike kupaca širom sveta, porast cena energenata i neobjašnjivo reagovanje na događaje u Ukrajini, izazvalo je inflaciju cena i potrebu za čestim promenama. Ovde ne treba mešati kalkulaciju prodajne cene robe koja se izrađuje prilikom prvog ulaza robe u skladište.
Popis robe osnov za promenu cene
Eventualni manjkovi i viškovi se evidentiraju po staroj cijeni, pa se onda vrši promena cena. Ako je knjigovodstveno praćenje robe u trgovinskom privrednom društvu organizovano po nabavnim cijenama, onda njihovo povećanje ili smanjenje ne utiče na razliku u cijeni i PDV-u robe u prodajnim objektima.
Uobičajeno, povećanje i sniženje cena robe uglavnom se vrši u prodajnim objektima, gde se roba vodi po prodajnim cenama bez PDV-a i po prodajnim cijenama sa PDV-om. Povećanju ili sniženju cena robe prethodi popis robe u prodajnom objektu komisijskim putem. Popisom robe u popisnu listu za svaku vrstu upisuje se utvrđena količina, sadašnja prodajna cena i vrednost, nova (nivelisana) cena i vrednost, kao i razlika, odnosno rezultat nivelacije koji može biti dat u vidu povećanja (+) ili smanjenja (–).
Razlozi koji rukovodstvo privrednog društva navode na ovaj korak mogu biti brojni i različiti, a najčešće su:
- povećanje ili smanjenje potražnje za robom;
- monetarni poremećaji na tržištu i privredi;
- promene u politici prodajnih cena;
- loše upravljanje zalihama robe;
- promena poreskih stopa;
- pojave nekurentne robe (demodirana, vansezonska i sl.), oštećena robe itd.
Nivelacija je knjigovodstveni dokument kojim se evidentiraju promene cena robe u magacinu.
Izrada dokumenta nivelacije cena
U vreme pisanja ovog članka (jun 2022) ne postoji propisan obrazac za nivelaciju cena i mnogi izdavači štampaju obrasce koji su nekada bili propisani u doba SFRJ, samo inovirani u nekom trenutku. Kada pogledate bilo koji od ponuđenih obrazaca videćete da su oni dobri samo za određenu situaciju i da nemate iznose koji su neophodni za knjiženje u svim situacijama.
Ovde sam se potrudio da vam ponudim univerzalni obrazac koji će funkcionisati i kada povećavate, smanjujete prodajnu cenu, kada dolazi do promene poreske stope (naviše ili naniže), što podrazumeva i nivelaciju PDV, povraćaj iznosa, ili povećanje PDV usled povećanja prodajne cene.
Evidentiranje podataka u obrascu Nivelacija prodajne cene
U evidenciju obrasca – Nivelacija prodajne cene, roba (proizvodi) se unose ili preuzimaju iz drugih datoteka-fajlova. Podaci se unose na sledeći način:
- 1 kolona – redni broj robe (proizvoda), pri čemu se za svaku Nivelaciju prodajnih cena, redni broj upisuje počev od broja jedan i automatski se generiše;
- 2 kolona – šifra artikla pod kojim se vodi u magacinu ili analitički broj kartice robe;
- 3 kolona – Naziv dobra/usluge/robe sa magacinske kartice robe;
- 4 kolona – jedinica mere sa magacinske kartice robe;
- 5 kolona – količina po popisu ili zatečenom komisijski utvrđenom stanju;
- 6 kolona – trenutno važeća prodajna cena robe sa magacinske kartice robe;
- 7 kolona – automatski izračunata vrednost robe kao umnožak količine i prodajne cene;
- 8 kolona – nova prodajna cena robe (koja se unosi u obrazac, ali može biti i proračunata procentualnim računom, itd);
- 9 kolona – automatski izračunata nova vrednost robe kao umnožak količine i nove prodajne cene;
- 10 kolona – automatski izračunata razlika vrednosti robe ako je nova vrednost veća od stare/prethodne prodajne vrednosti robe;
- 11 kolona – automatski izračunata razlika vrednosti robe ako je nova vrednost manja od stare/prethodne prodajne vrednosti robe;
- 12 kolona – stara vrednost poreske stope PDV;
- 13 kolona – nova vrednost poreske stope PDV;
- 14 kolona – automatski izračunat iznos nivelacije PDV po preračunatoj poreskoj stopi. Formula koja je primenjena glasi Iznos nivelacije PDV=Nova prodajna vrednost * (Nova poreska stopa/(Nova poreska stopa+1)) – Prodajna vrednost * (Stara poreska stopa/(Stara poreska stopa+1)) ;
- 15 kolona – automatski izračunat iznos nivelacije razlike u ceni. Formula koja je primenjena glasi Iznos nivelacije razlike u ceni=Razlika vrednosti – Iznos nivelacije PDV.
U poslednjem redu obrasca se nalaze ukupni zbirovi svih potrebnih kolona za knjiženje u glavnoj knjizi.
Preuzimanje excel datoteke nivelacije cena
NASTAVAK SLEDI!