Izvedene (Pivot) tabele omogućavaju sumiranje, prebrojavanje, ili agregiranje podataka1 iz početne/analitičke tabele. Često čujemo ili kažemo „pivotiranje“ ili još gore, ajde „ispivotiraj“ mi tabelu.
Čemu služe izvedene (Pivot) tabele
Reč je o postupku grupisanja podataka po nekom kriterijumu i obavljanje najčešće sabiranja ili neke druge matematičke operacije nad podacima iz početne tabele. Ta početna tabela čije podatke želimo obraditi može biti u istoj ili nekoj datoteci koja je na disku ili deljenom folderu.
Istorijski posmatrano pivot tabele prema wikipediji nastale su pre upotrebe računara u statistici u formi tabele broja pojavljivanja slučajeva, poznatije tabela distribucije pojavljivanja ili tabela frekvencije.
U svojoj suštini, upotrebom izvedene (Pivot) tabele se mogu dobiti unakrsni iznosi, u stvari, broj komada ili zbir određenih primeraka/uzoraka. Kada je napravimo, tj. izvedemo taj postupak dobijamo nove informacije, koje možemo raspoređivati na gotovo svaki mogući način, i čak uneti i nove matematičke formule sa kojima izrađujemo nova izračunavanja.
Početna tabela izvor podataka
Kada neke podatke evidentiramo u tabelama, za izradu izvedene tabele poželjno je da budu u obliku dvodimenzione tabele. U izvedenim tabelama numerički podaci se sabiraju, a tekstualni se broje.
Primer: Recimo da imamo evidenciju svih računa u nekom poslovnom periodu, recimo od početka godine i želimo da saznamo koliko smo trebali da naplatimo po tim računima za svaki mesec od početka godine?
Početna dvodimenziona tabela sa podacima može da izgleda ovako:
Sada već se pitate šta je tu dvodimenziono, kada ima 8 kolona. Za detaljnije upoznavanje sa ovim pitanjem možete pogledati naš tekst o tabelama u excel-u, ili još bolje članak o inverznom postupku antipivotiranja, kada iz izvedene tabele izrađujete početnu tabelu.
Kreiranje ili izvođenje tabele
Ako ste otvorili excel tabelu izaberite Insert i prvo dugme Pivot Table kao na sledećoj slici.
Ova baza podataka sadrži veliku količinu podataka, ali kao takva ne govori mnogo toga. Da bi podaci bili korisniji, moramo ih objedini, grupisati, dobiti zbirove i na taj način odgovoriti na neka pitanja:
- Koliki je iznos računa u svakoj filijali, podeljen prema vrsti računa?
- Koliko je računa otvoreno u svakoj filijali, po vrstama računa?
- Koja expozitura otvara najviše računa novim strankama?
Na radnom listu odabrati bilo koju ćeliju, a zatim izabrati Insert/Table/PivotTable. Otvoriće se sledeći dijalog prozor:
U polju Tabel/Range unesemo opseg ćelija početne table (slektujemo tabelu). Ukoliko koristimo podatke iz spoljašnje datoteke, biramo opciju Use an external data source. U donjem delu dijalog prozora biramo mesto za izvedenu tabelu: postojeći ili novi radni list.
Nakon OK, Excel će napraviti praznu izvedenu tabelu i otvoriti okno PivoTable Field List (lista polja izvedene tabele), kao na sledećoj slici:
Raspoređivanje elemenata izvedene tabele – možete koristiti sledeće postupke:
- uključite prekidač pored stavke na vrhu okna, excel će to polje postaviti na jedno od četiri polja u donjem delu okna
- prevucite imena polja (na vrhu) na praznu izvedenu tabelu na radnom listu
- prevucite imena polja na jedno od četiri polja u donjem delu okna Pivot Table Field List
- desnim tasterom miša pritisnite ime polja na vrhu okna Pivot Table Field List i iz priručnom menija odaberite njegovu lokaciju.
Ovim postupkom kreiramo tabelu, određujemo zbirove (ili neke druga izračunavanja) po kolonama i redovima, automatsko formatiranje, redosled pojavljivanja polja.
Najvažniji pojmovi izvedenih (Pivot) tabela
- Oznaka kolone – Column label-polje koja određuju kolone smeštaju se u zaglavlju tabele kao kolone.
- Oznake redova- Row labels– polja koje određuju redove u izvedenoj tabeli
- Ukupni zbir- Grand total – red ili kolona u kojima se prikazuje ukupan zbir
- Međuzbir – Subtotal – red ili kolona sa prikazanim međuzbirovima
- Osvežavanje – Refresh – ažuriranje zbirova nakon izmene izvornih podataka
- Filter tabele – Table filter – polje po kom se izdvajaju podaci
- Stavka –Item– elementi polja – npr polje je Vrsta računa, stavke su štednja, tekući i žiro-račun
Formatiranje ili uređenje izvedene (pivot) tabele
Sada kada je izvedena pivot tabela, obratite pažnju na novu traku sa alatima. Pojavila su se dva dela Analyze i Design.
Na traci Analyze (Analiziraj) možete formatirati podatke u tabeli u delu Active Fieald, npr. novčane iznose u format sa dve decimale, itd. ili da ažurirate podatke za obračun u delu Data na Refresh dugme.
Na traci Design (Dizajn) pored stila prikazivanja tabele, možete izabrati i elemente koji će biti prikazani.
Agregiranje podataka
One kolone čije vrednosti želimo agregirati (grupisati) i izračunati, brebrojati, itd. prevucimo u okno Value (vrednosti).
Levim klikom na kolonu u pomoćnom meniju izaberite Value field settings, možete izabrati matematičku funkciju kojim ćete obraditi podatke, npr. sabiranje iznosa funkcijom SUM, prebojte iznose funkcijom COUNT, izračunajte srednju vrednost funkcijom AVERAGE, prikađite najveću vrednost funkcijom MAX, itd.
Izrada kalkulativnih kolona
U slučaju kada imate potrebu da izračunate nove vrednosti u izvedenoj tabeli, a takva kolona ne postoji u početnoj tabeliNa traci Analyze (Analiziraj) možete formatirati podatke u tabeli u delu Active Fieald, npr. novčane iznose u format sa dve decimale, itd. ili da ažurirate podatke za obračun u delu Data na Refresh dugme.Dopuna je u toku.
Grupisanje podataka – izrada stratuma
Ako želite da grupišete neke redove tabele, kliknite desnim tasterom na jednu ili onoliko vrednosti u prvoj koloni, koliko želite da grupišete i iz pomoćnog menija izaberite opciju Group.
Filtriranje i slajsovanje podataka
U oknu Filters možemo prevući željenu kolonu koja proizvodi novi red iznad pivot tabele, omogućavajući korisniku da filtrira rezultate u tabeli.
Snimak postupka izvođenja izveštajne tabele
Kada pokrenemo Excel program možemo pristupiti raznim templejtima i preuzeti i instrukcije o radu sa izvedenim (pivot) tabelama što smo dali na snimku. Iz datog primera ćete videti tipičan slučaj kada možete izvesti tabelu sa novim agregiranim podacima. Recimo da imamo evidenciju (tabelu) troškova jedne porodice. Kog datuma koji član šta je kupovao i koliko je potrošio.
Izvori
1 Wikipedija članak o etimološkom značenju reči agregacija https://en.wiktionary.org/wiki/aggregatus#Latin
Pogledajte još:
Prava moć Power pivot tabele
Power pivot (unapređena izvedena) tabela obuhvata postupak izrade izveštajne tabele veoma sličan Pivot tabeli, čija je osnovna prednost agregiranje/grupisanje podataka