Uporediti dve tabele u excelu u suštini možemo obaviti na više načina, i koji način je najefikasniji za vaš slučaj morate sami izabrati. Prva grupa rešenja omogućava da upoređivanje ili “uparivanje” redova iz dve tabele obavimo po jednoj zajedničkoj koloni, upotrebom formula MATCH i INDEX. Uslov za to rešenje je da imate zajedničku kolonu sa istim sadržajem u obe tabele, a sam redosled redova niemora da bude isti. Zajednička kolona može biti šifra robe, JMBG, ID iznaka, registarski broj, PIB itd.
Druga grupa rešenja podrazumeva da nemate zajedničku kolonu za obe tabele i tada morate ili da je stvorite ili da uporedite tabele po više kolona ili svim kolonama u tabeli.
Uporedjivanje po jednoj koloni
Da biste uporedili dve tabele po jednoj koloni u Excelu, možete koristiti nekoliko metoda, uključujući formule, uslovno formatiranje ili filtere.
Najjednostavni način je da uporedimo dve tabele koje imaju zajedničku kolonu i sortirane su istim redosledom. Jednostavno izjednačimo vrednosti u istoj koloni i gde se razlikuje vrednost dobijemo logičku vrednost FALSE.
Rezultat je u ćeliji kolone kao što se vidi na slici A2=E2.
Ovo je moguće rešiti i logičkom funkcijom IF kada rezultat moće biti Tačno ili Netačno, Istina ili Laž.
Primer te funkcije je =IF(A2=E2,”Tačno”, “Netačno”)
Napomena: Kolone koje se upoređuju moraju posedovati jedinstvene identifikatora (kao što je već navedeno) i tabele moraju biti sortirane po tim kolonama.
Upotreba CONCAT(ENATE) ili & funkcije
Kada naše tabele ne poseduju kolonu sa jedinstvenim identifikatorom onda možemo upotrebiti vrednosti koje su u više kolona upotrebom funkcije CONCAT(ENATE) ili &, kao što možete videti na sledećoj slici.
U primeru na slici su upoređene sve tri kolone tako što su upotrebom znaka &, ili ako vam više odgovara stara funkcija CONCATENATE ili novija skraćena verzija CONCAT.
Upotreba VLOOKUP funkcije
Kada je reč o funkciji VLOOKUP, ona je korisna u situaciji kaada nam nije sortirana tabela koju proveravamo. Tada uvažavajući ograničenja same VLOOKUP funkcije (kolona sa jedinstvenom vrednošću) možemo pronaći odgovarajući red u drugoj tabeli. U našem slučaju upotrebljena je i funkcija IFNA koja nam u slučaju nepostojanja traženog reda vraća devinisanu vrednost u ovom slučaju reč NEMA.
Upotreba MATCH funkcije
Više o ovim postupcima možete pročitati u člancima Upotreba funkcije MATCH, Upotreba funkcije INDEX.
Upotreba uslovnog formatiranja
Uslovno formatiranje:
a. Označite oba stupa (kolone) koje želite da uporedite.
b. Na kartici “Početak” kliknite na “Uslovno formatiranje” i izaberite “Nova pravila”.
c. Izaberite “Koristi formulu za utvrđivanje koje ćelije formatirati”.
d. Unesite formulu za upoređivanje vrednosti u polje “Format vrednosti gde ova formula je tačna”. Na primer, ako upoređujete kolone A i B, unesite formulu “=A1=B1”.
e. Izaberite formatiranje koje želite primeniti na uparene vrednosti i kliknite na “U redu”.
Uporedjivanje više/svih kolona u tabelama
Upoređivanje u više kolona uporebom SUMPRODUCT funkcije
U Ekcel-u možete da uporedite dve tabele i istaknete razlike koristeći uslovno formatiranje . Recimo da imate sledeće dve tabele sa istom strukturom.