VLOOKUP Funkcija ili Vertical lookup

VLOOKUP Funkcija ili Vertical lookup – predstavlja funkciju koja pretražuje zadatu tabelu. (vertikalno po kolonama) Upoređuje vrednosti u određenoj koloni sa vrednostima iz zadate kolone druge tabele. Kao rezultat vraća određenu vrednost za koju postoji zajednička vrednost ili poklapanje.

Primenom ove funkcije u stanju smo da povežemo dve tabele sa istorodnim podacima.

Recimo da u jednoj tabeli imamo spisak prometa robe po prodavnicama i sa šiframa artikala, i da taj spisak trebamo da dopunimo sa podacima iz kataloga iste te robe.

Katalog robe predstavlja spisak sa svim podacima o robi koju prodajemo kao na sledećoj slici:

Koristeći VLOOKUP funkciju, možemo upariti robu iz ove dve tabele i dopuniti prazna polja sa odgovarajućim podacima. Šta će se u stvari desiti kada napišemo VLOOKUP funkciju: Ako bi recimo popunjavali podatke u koloni Brand – Excel bi krenuo od prvog artikla (sa šifrom 376084567), potražio bi tu šifru u našoj katalog tabeli, i kada je nađe vratiće nam Brand artikla 376084567.

VLOOKUP Funkcija ili Vertical lookup

Kada smo pozvali funkciju VLOOKUP, dobićemo sledeći prozor:

Kako se popunjavaju argumenti ove funkcije:

LOOKUP VALUE – Ovaj podatak će Excel tražiti u našoj katalog tabeli, dakle ovde se upisuje podatak po kome će se vršiti pretraga. U našem zadatku to je Article code (šifra artikla)

Table array – Ovo je tabela kroz koju će Excel prolaziti I tražiti poklapanje podataka, dakle, u našem zadatku ovde bi obeležili našu katalog tabelu. *NAPOMENA – kada selektujemo našu katalog tabelu, obavezno je da prva selektovana kolona sardži podatak po kome se vrši pretraga, u našem zadatku Article code. Ukoliko ovo nije slučaj, presložite tabelu (budite pažljivi da ne poremetite podatke) tako da vam odgovara.

Col index number – Ovde upisujemo broj kolone iz koje hoćemo da nam se vrati vrednost, kada dođe do poklapanja. Znam da ovo zvuči komplikovano, ali evo o čemu se radi…pogledajte našu katalog tabelu, prebrojte kolone između Article code i Brand (prilikom brojanja krećemo od kolone Article code koju brojimo kao 1). Kao što vidite udaljenost kolona je 6 I to je broj koji upisujemo.

Range lookup – Ovde vam predlažem da uvek upisujete FALSE ili 0 (nula). U suprotnom, ako upišete 1 ili TRUE, podaci koje pregledate moraju biti poređani u rastućem nizu.
5/5 - (1 vote)